ورود  
 
تاریخ ثبت 1395/11/17
دسته بندی انگيزه ها و انديشه ها
موضوع سوال ده عمل و دستاورد امام از دیدگاه مقام معظم رهبری
پاسخ سوال

بسم الله الرحمن الرحیم

ده عمل و دستاورد امام از دیدگاه مقام معظم رهبری

1)احیای اسلام

دویست سال است که دستگاه های استعماری سعی کردند تا اسلام به دست فراموشی سپرده شود.یکی از نخست وزیر های انگلیس در جمع سیاستمداران اسنعماری دنیا اعلام کرده بود که ما باید اسلام را در کشور های اسلامی منزوی کنیم.قبل و بعد از آن نیز پول های گزافی خرج شد تا اسلام در درجه ی تول از صحنه ی زندگی و در درجه ی دوم از ذهن و عمل فردی انسان ها خارج شود. چون می دانستند این دین، مانع درراه چپاول قدرت های بزرگ و استکباری است.امام ما دوباره اسلام را زنده کرد

2)احساس عزت مسلمین

دومین کار بزرگ او،اعاده ی روح عزت به مسلمین بود.این گونه نبود که اسلام صرفا در بحث ها وتحلیل ها و دانشگاه ها وصحن جامع و زندگی مردم مطرح شود.بلکه بر اثر نهضت امام ما،مسلمان ها در همه جای عالم احساس عزت کردند.

3)اساس درک امت اسلامی

سومین کار بزرگ او،این بود که به مسلمان ها احساس درک امت اسلامی داد.قبل از این،مسلمان ها در هر جای دنیا که ، چيزى به نام امت اسلامى برايشان مطرح نبود و يا اصلًا جدى تلقى نمى‏شد. امروز همه‏ى مسلمانها در اقصاى آسيا تا قلب آفريقا و تمام خاورميانه و در اروپا و امريكا، احساس مى‏كنند كه جزو يك جامعه‏ى جهانىِ بزرگ به نام امت اسلامى هستند. امام احساس شعور نسبت به امت اسلامى را ايجاد كرد، كه بزرگترين حربه براى دفاع از جوامع اسلامى در مقابل استكبار است.

4)نابودی رژیمی فاسد و وابسته

چهارمين كار بزرگ او، ازاله‏ى يكى از مرتجع‏ترين و پليدترين و وابسته‏ترين رژيمهاى منطقه و جهان بود. ازاله‏ى حكومت پادشاهى در ايران، يكى از بزرگترين كارهايى بود كه كسى مى‏توانست آن را تصور كند. ايران مهم‏ترين دژ استعمار در منطقه‏ى خليج فارس و خاورميانه بود. اين دژ، به دست امام ما در هم فروريخته شد.

5)برپایی حکومت اسلامی

كار پنجم او، ايجاد حكومتى بر مبناى اسلام بود؛ چيزى كه به ذهن مسلمانها و غير مسلمانها خطور نمى‏كرد، و خواب خوشى بود كه مسلمانهاى ساده‏لوح هم هرگز آن را با خود تصور نمى‏كردند و نمى‏ديدند. امام (ره) در حد يك معجزه، به اين خيال افسانه‏آميز لباس واقعيت پوشاند.

 

6)احیای نهضت اسلامی در جهان

كار ششم او، ايجاد نهضت اسلامى در عالم بود. قبل از انقلاب اسلامى، در بسيارى از كشورها و از جمله كشورهاى اسلامى، گروهها و جوانها و ناراضيها و آزادى‏طلبها،با ايدئولوژى‏هاى چپ وارد ميدان مى‏شدند؛اما بعد از انقلاب اسلامى، پايه و مبناى حركتها و نهضتهاى آزادى‏بخش، اسلام شد.امروز در هر نقطه ای از دنياى وسيع اسلام كه جمعيت يا گروهى به انگيزه‏ى آزادى‏خواهى و ضديت با استكبار حركت مى‏كنند، مبنا و قاعده‏ى كار و اميد و ركنشان، تفكر اسلامى است.

7)تبیین ابعاد جدیدی از فقه شیعه

هفتمين كار بزرگ او، نگرشى جديد در فقه شيعه بود. فقاهت ما پايه‏هاى بسيار مستحكمى داشته و دارد. فقاهت شيعه، يكى از محكم‏ترين فقاهتها و متكى به قواعد و اصول و مبانى بسيار مستحكمى است. امام عزيزمان اين فقه مستحكم را در گستره‏يى وسيع و با نگرشى جهانى و حكومتى مورد توجه قرار داد و ابعادى از فقه را براى ما روشن كرد كه قبل از آن روشن نبود.

8)امکان زمامداری بر اساس اخلاق وزهد

كار هشتم او، ابطال باورهاى غلط در باب اخلاق فردى حكام بود. در دنيا پذيرفته شده است كه كسانى كه در رأس اجتماعات قرار مى‏گيرند، اخلاق فردىِ خاصى داشته باشند! تكبر ورزيدن، برخوردار بودن از زندگى راحت و مسرفانه، تجمل‏گرايى، خودرأيى و خودخواهى و امثال اين‏ها، چيزهايى است كه مردم دنيا قبول كردند كه كسانى كه در رأس حكومتها قرار مى‏گيرند، اين اخلاق را داشته باشند. حتّى در كشورهاى انقلابى، انقلابيونى كه تا ديروز زير چادرها زندگى مى‏كردند و در دخمه‏ها مخفى مى‏شدند، به مجرد اينكه به حكومت مى‏رسند، وضع زندگيشان عوض مى‏شود و اخلاق حكومتيشان تغيير مى‏كند و همان وضعيتى را به خود مى‏گيرند كه بقيه‏ى سلاطين و رؤساى عالم داشتند! ما از نزديك چنين چيزى را ديده‏ايم؛ براى مردم هم مايه‏ى تعجب نيست.

امام ما اين باور غلط را عوض كرد و نشان داد كه رهبر محبوب و معشوق يك ملت و ديگر مسلمانان عالم، مى‏تواند زندگى زاهدانه‏اى داشته باشد و به جاى كاخهاى مجلل، در يك حسينيه از ديداركنندگان پذيرايى كند و با لباس و زبان و اخلاق انبيا با مردم برخورد كند.

اگر دلهاى حكام و زمامداران به نور معرفت و حقيقت روشن شده باشد، تجمل و تشريفات و اسراف و برخوردارى‏هاى زياد و خودرأيى و تكبر و استكبار، جزو لوازم حتمى زمامدارى آن‏ها محسوب نمى‏شود. از معجزات بزرگ آن بزرگوار اين بود كه هم در زندگى خود و هم در آن دستگاهى كه به وجود آورده بود، نور معرفت و حقيقت تجلى يافته بود.

9)احیای روحیه غرور و خودباوری

كار نهم او، احياى روحيه‏ى غرور و خودباورى در ملت ايران بود. برادران عزيز! حكومتهاى استبدادى و فردى، سالهاى متمادى ملت ما را به صورت ملتى ضعيف و مستضعف و توسرى‏خور در آورده بودند؛ ملتى كه از استعداد جوشان و خصلتهاى جمعىِ فوق‏العاده ممتاز برخوردار است و در طول تاريخ بعد از اسلام، اين همه افتخارات علمى و سياسى دارد.

قدرتهاى خارجى- مدتى انگليسى‏ها و مدتى هم روسها و ديگر دولتهاى اروپايى، و پس از آن آمريكاييها- ملت ما را تحقير كرده بودند. ملت ما هم باور كرده بود كه قابليت و لياقت كارهاى بزرگ را ندارد، سازندگى از او برنمى‏آيد، ابتكار از او ساخته نيست و ديگران بايد بر او آقايى كنند و به او زور بگويند! بنابراين، روح غرور و افتخار ملى را در ملت ما كشته بودند؛ ولى امام عزيز ما، روح غرور و افتخار ملى را در ملت ايران بيدار و زنده كردند.

در همان حال كه ملت ما از احساسات و نخوتهاى بيجاى ناسيوناليستى- كه استكبار عامل آن، و رژيم منحوس پهلوى مروجش بود- مبرا هستند، اما احساس عزت و قدرت مى‏كنند. امروز ملت ما از دست به دست هم دادن و توطئه‏ى مشترك شرق و غرب و ارتجاع نمى‏ترسند و احساس ضعف هم نمى‏كنند. جوانهاى ما احساس مى‏كنند كه خودشان مى‏توانند كشورشان را بسازند. مردم ما احساس مى‏كنند كه قدرت و توان آن را دارند كه در مقابل تحميلها و زورگويى‏هاى شرق و غرب بايستند. اين روح عزت و خودباورى و غرور ملى و افتخارات حقيقى و اصيل را امام (ره) در ملت ما زنده كرد.

10)اثبات امکان تحقق استقلال از غرب و شرق

و بالاخره دهمين كار بزرگ او، اثبات اين نكته بود كه «نه شرقى و نه غربى»، يك اصل عملى و ممكن است. ديگران خيال مى‏كردند كه يا بايد به شرق متكى بود و يا به غرب، يا بايد نان اين قدرت را خورد و ستايشش كرد و يا آن قدرت را! فكر نمى‏كردند كه يك ملت بتواند هم به شرق و هم به غرب «نه» بگويد و بايستد و بماند و خود را روز به روز ريشه‏دارتر كند؛ اما امام (ره) اين نكته را ثابت كرد.

خطبه های نماز جمعه تهران23/4/68


نام
ایمیل
دیدگاه شما
 

 

دیدگاهها و نظرات

     
  ================================================================