ورود  
 

 

 سايت واحد پاسخ به سؤالات

سايت فقه و معارف اسلام، نهادي حوزوي-علمي-پژوهشي است که زيرمجموعه‌ي واحد پاسخ به سؤالات و شبهات ديني، تحت نظر اداره‌ي کل تبليغ و ارتباطات مجتمع آموزشي پژوهشي جامعة الزهراء (سلام‌الله‌عليها) وابسته به حوزه‌ي علميه‌ي خواهران-قم مي‌باشد. اگر به دنبال دسترسي آسان به سؤالات فقهي و معارف خود مي باشيد، حضور در اين سايت را از دست ندهيد.

مقدمه

در دنياي امروز، فضاي مجازي آسان‌ترين، سريع‌ترين و پرمخاطب‌ترين فضاي فعاليت ديني و فرهنگي مي‌باشد که مخاطبين زيادي را به خود جذب نموده است و به فرموده‌ي مقام معظم رهبري (دام‌ظله‌العالي)، فعاليت در اين بخش به اندازه‌ي انقلاب اسلامي اهميت دارد.

با توجه به محوريت وظيفه‌ي پاسخگويي به سؤالات شرعي در اداره‌ي پاسخ به سؤالات و تجربه‌ي سال‏هاي فعاليت اين اداره از يک سو و نيز رشد گستره و کاربري روزافزون دنياي IT و فضاي مجازي در بين افراد جامعه از سوي ديگر، نياز به راه‏اندازي يک سايت براي اداره‌ي پاسخ به سؤالات و شبهات ديني احساس شد. همچنين، درخواست‏هاي مکرر افراد مختلف با موقعيت‏هاي جغرافيايي متفاوت، درباره ي امکان دسترسي اينترنتي به جزوات واحد و نيز امکان برقراري ارتباط اينترنتي با کارشناسان و اساتيد پاسخگويي واحد، مسئولين واحد را بر آن داشت که اقدام به راه اندازي يک سايت با امکانات مناسب نمايند.

لذا با توجه به نقش مهم فضاي مجازي و ضرورت فعاليت سازنده و جهت دار در آن، بخش «سايت واحد پاسخ به سؤالات فقه و معارف اسلامي» تاسيس گرديد و خدا را شاکريم که مسئولين به ضرورت راه‌اندازي اين بخش توجه کرده و اقدام به فراهم کردن شرايطي جهت تأسيس آن نمودند و ما را در پربار کردن محتواي علمي سامانه و فعال کردن مرکزهاي ارتباطي با کاربران، ياري نمودند.

 اين سايت شامل موارد زير مي‌باشد:

الف) آيکن‌هاي سمت راست

 

آيکن فقه

 مطالب تمامي جزوات موسوعه‌ي فقهي به شکل درختواره و به همان ترتيب دسته بندي مطالب جزوات موجود در اداره‌ي پاسخ به سؤالات همراه با استفتائات جديد مراجع عظام (مد‌ظلهم‌العالي) و حکم مسائل مستحدثه تهيه شده و در درختواره فقه درج شده است.

بزودي براي واضح‌تر و شهودي شدن موضوع برخي سؤالات در سايت، علاوه بر سؤال و جواب نوشتاري، يک يا چند عکس و يک يا چند فيلم در رابطه با آن سؤال نيز ارائه خواهد شد.

  

آيکن اعتقادي

در اين بخش، از کتاب‌ها و مقالاتي با موضوع اصول عقايد استفاده شده است. با کليک کاربر روي اين آيکن، درختواره‌ي اعتقادي در کادر درختواره در صفحه ي اصلي سايت نمايش داده مي‏شود.

در سمت راست اين صفحه (مشابه صفحه آيکن فقه)، درختواره‌ي مربوط به موضوع انتخاب شده، به صورت نيمه باز نمايش داده مي‏شود تا عنوان کتاب‌ها و مقاله‌ها در درختواره قابل مشاهده باشند.

 

آيکن تفسير و علوم قرآن

 

مقالات گزينش شده در موضوع تفسير و علوم قرآن در اين قسمت قرار مي‏گيرند.

  

آيکن تربيتي و اخلاقي

مقالات گزينش شده در موضوعات تربيتي و اخلاقي در اين قسمت قرار مي‏گيرند.

  

آيکن تاريخ و سيره

مقالات گزينش شده در موضوعات تاريخ و سيره در اين قسمت قرار مي‏گيرند.

 

آيکن شناخت متون اسلامي

مقالات گزينش شده در موضوعات شناخت متون اسلامي در اين قسمت قرار مي‏گيرند.

ب) آيکن‌هاي سمت چپ

 

 آيکن پاسخگويي آنلاين

اين بخش پر مخاطب بزودي در سايت فعال مي‌شود.

در اين قسمت، امکان پرسش و پاسخ آنلاين (چت همزمان پرسشگر و پاسخگو) به صورت نوشتاري، صوتي و صوتي-تصويري و نيز امکان ارسال و دريافت فايل فراهم خواهد شد.

کاربر مي‌تواند از طريق ثبت نام کردن يا بدون ثبت نام وارد چت شود.

قابليت گذاشتن پيغام بصورت آفلاين نيز وجود دارد.

 

 آيکن کارگاه آموزشی

در اين بخش، کلاس‌ها و کارگاه‌هاي فقه و معارف به صورت آنلاين برگزار خواهد شد. کاربرانی که شرايط شرکت حضوري در کارگاه‌هاي اداره‌ی پاسخ به سؤالات را ندارند، مي‌توانند پس از ثبت نام و کسب نمره‌ي قبولي در مصاحبه، از اين کارگاه‌هاي علمي-پژوهشی به صورت مجازی استفاده نمايند.

آيکن کتابخانه تخصصي

کاربر مي‏تواند با استفاده از اين گزينه، شناسنامه‌ي کل کتاب‏هاي معتبر از هر مرجع و فقيه صاحب اعتبار، به همراه معرفي مختصر هر کتاب را به صورت يک کتابخانه تخصصي در اختيار داشته باشد. مشخصات کتب اهل تسنن که در مطالب سايت از آن‏ها استفاده شده است نيز در اين کتابخانه موجود مي‏باشد. برخي از کتب موجود در کتابخانه امکان دانلود دارند.

با کليک روي گزينه‌ي کتابخانه تخصصي از صفحه‌ي اصلي سايت، کاربر به صفحه‌ي کتابخانه‌ي تخصصي منتقل مي‏شود. اين صفحه بر مبناي جستجوي پيشرفته در کتابخانه مي‏باشد. کاربر مي‏تواند هر تعداد از فيلدهاي زير را پر کرده و بر اساس آن‌ها، جستجو کند.

 

آيکن لينک‏هاي مرتبط

در اين قسمت، لينک سايت‏هاي مراجع تقليد و مراکز همسو به همراه چند خط معرفي مختصر مراکز و يک عکس براي هر لينک قرار مي‏گيرد.

 

آيکن محصولات فرهنگي

امکان مشاهده‌ي ليست محصولات فرهنگي واحد (شامل کتاب، جزوه، نرم افزار) به همراه مشخصات و تصوير هر محصول و نيز خريد اينترنتي آن‏ها در اين قسمت فراهم مي‏شود. فروشگاه اينترنتي جامعة الزهراء و صفحه ي مربوط به خريد اين محصول منتقل شده و از طريق آن سايت، خريد خود را انجام مي‏دهد.

 

نگارخانه

در بخش نگارخانه، دو قسمت «تصوير» و «فيلم»، عکس‌ها و اسلايدهاي مختلف با موضوعات مختلف معارف درج شده است که علاقمندان مي‌توانند از اين بخش استفاده کنند. بخش «تصوير» و «فيلم» فقهي نيز به زودي فعال خواهد شد.

 

امکان جستجو

امکان جستجوي موضوعي در کل مطالب سايت، در صفحه‌ي اول سايت قرار داده شده است. همچنين در داخل صفحات درختواره‌ها نيز اين امکان وجود دارد.

 

کادر مطلب روز

از اين بخش جهت درج عکس‏ها و مطالب مناسبتي جالب توجه و متنوع براي کاربر، استفاده مي‏شود. عکس‏هاي کادر مطلب روز، به طور اتوماتيک و گردشي، هر يک به مدت چند ثانيه نمايش داده مي‏شوند. کاربر نيز مي‏تواند به صورت دستي و از طريق گزينه‌هايي که در اختيار دارد، بين عکس‏ها جابجا شود.  همچنين متني کوتاه در ارتباط با عکس نيز در قسمت پايين کادر و زير عکس، قرار مي‏گيرد. کاربر مي‏تواند با کليک روي عکس يا "ادامه مطلب"، به صفحه‌ي ديگري منتقل شود که در آن، عکس به صورت بزرگتر و متن مربوطه به صورت کامل نمايش داده مي‏شود. اين بخش با مطالب گوناگون تحت عنوان‌هاي زير ارائه شده است:

  • آنچه بايد بدانيم

  • انگيزه‌ها و انديشه‌ها

  • همسفر آسماني

  • اطلاعيه

  • همراه با ولايت

اين مطالب پس از مدتي، در آرشيو ذخيره خواهند شد.

 

راهنماي سايت و ارتباط با ما

در اين صفحه در مورد چگونگي کار و استفاده از قسمت‏هاي مختلف سايت، براي کاربران توضيح داده مي‏شود. مطمئناً نظرات و پيشنهادات کاربران گرامي مي‌تواند در موفقيت هرچه بيشتر فعاليت‌هاي سايت، تاثيرگذار باشد.

 

منتظر حضور شما عزيزان در سايت فقه و معارف اسلامي هستيم. اميدواريم که تلاش مخلصانه و مجدّانه‌‌ی دست اندرکاران مربوطه، مورد قبول خداوند منّان قرار بگيرد و گره گشاي نياز کاربران عزيز باشد.

کلیپ اداره‌ی پاسخ به سؤالات:

     
  ================================================================